Najbliższe dni w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim zapowiadają się wyjątkowo gorąco. Synoptycy prognozują upały, a miejscami temperatura może przekraczać 35 stopni Celsjusza. Dla całego regionu wydano ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia.
Według prognoz meteorologicznych wysokie temperatury będą odczuwalne od czwartku, 25 czerwca, do soboty, 27 czerwca. W tym czasie termometry w województwie kujawsko-pomorskim mają wskazywać ponad 30 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet 33 stopnie. Noce również nie przyniosą dużej ulgi, ponieważ temperatura może utrzymywać się na poziomie około 20 stopni.
Służby zwracają uwagę, że ostrzeżenie może zostać przedłużone. Największe nasilenie upałów prognozowane jest na sobotę i niedzielę. W związku z tym mieszkańcy powinni na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe i zachować ostrożność, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.
– Apeluję do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, śledzenie komunikatów pogodowych oraz stosowanie się do zaleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Wojewódzkie i powiatowe służby, inspekcje oraz straże pozostają w zwiększonej gotowości. Komunikaty i ostrzeżenia będą przekazywane m.in. za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Przypominam o konieczności regularnego nawadniania organizmu, ograniczania aktywności na świeżym powietrzu w najgorętszych godzinach dnia oraz szczególnej troski o dzieci, seniorów i osoby przewlekle chore. Nie pozostawiajmy również dzieci i zwierząt w zaparkowanych pojazdach – apeluje wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.
Podczas upałów warto ograniczyć przebywanie na słońcu, pić więcej wody i unikać intensywnego wysiłku fizycznego w najcieplejszej części dnia. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi, dla których wysokie temperatury mogą być szczególnie niebezpieczne.
Redaktor lokalny serwisu wiadomości bydgoskie, na co dzień śledzi życie Bydgoszczy i regionu. Pisze o tym, co dzieje się na ulicach miasta – od ważnych decyzji samorządu, przez wydarzenia kulturalne, aż po sprawy mieszkańców. Zawsze blisko ludzi, zawsze z otwartymi oczami i uchem. Miłośnik Bydgoszczy i lokalnych historii, które warto opowiedzieć.
